Google Earth

Fra Geowiki
Version fra 23. maj 2014, 18:00 af M45B (Diskussion | bidrag) M45B (Diskussion | bidrag) (Kat)
(forskel) ←Ældre version | Nuværende version (forskel) | Nyere version→ (forskel)
Spring til navigation Spring til søgning

Google Earth er et program, som er i stand til at vise satellitbilleder og flyfotos fra hele verden. Det er muligt at zoome ind på bittesmå detaljer, hvis ellers kvaliteten (opløsningen) af billederne tillader dette. Opløsningen kan svinge meget fra sted til sted.

Google Earth er yderst anvendeligt til at bestemme koordinaterne til et punkt som er let at genkende oppefra. Erfaringen viser at de koordinater som Google Earth angiver (i hvert fald i Danmark) er yderst præcise. For at få koordinaterne frem i et format der egner sig til brug ved geocaching, skal man indstille koordinatformatet rigtigt: Funktioner >> Indstillinger >> Vis breddegrad/længdegrad >> Grader, decimalminutter.

Google Earth er også yderst velegnet til at lave projektioner fra en position til en anden.

Man kan fra geocaching.com downloade en KML-fil, således at man kan se geocacher i Google Earth. Geocacherne bliver med vilje ikke vist på de den præcise position, men derimod anbragt tilfældigt i nærheden. Hvis man ønsker det, kan man få vist en præcis position for en geocache ad gangen ved at kopiere koordinaterne fra cachebeskrivelsen til søgefeltet i Google Earth.

Eksterne henvisninger[redigér]